Dátum zverejnenia: 23 novembra, 2023

Otužovanie – recept na dlhovekosť

Každá žena sníva o tom, že jej telo a pokožka zostanú v najlepšej možnej forme aj s pribúdajúcim vekom.

Estetická medicína v posledných rokoch dosiahla nový vrchol v počte ošetrení, ktoré „zaručujú“ zlepšenie nášho vzhľadu. Samozrejme, že ovplyvňujú vzhľad pokožky, ale úplne nedokážu zlepšiť jej kvalitu. Práve táto kvalita určuje, či má naša pleť prirodzený lesk, jednotnú farbu a zdravý vzhľad.

Čo ak zabudneme na všetky tieto drahé kúry a vyskúšame niečo prirodzenejšie a zadarmo! Hovoríme o MORSATINGU! Čo to je a má to naozaj taký veľký vplyv na náš vzhľad? Dozviete sa z článku nižšie.

Čo to otužovanie vlastne je? ❅

Otužovanie je ponorenie tela do studenej vody, napríklad do rieky alebo jazera. Vstup do ľadovej vody vyvoláva okamžitú reakciu tela, zlepšuje krvný obeh a stimuluje imunitu.

Účinky potápania do zimnej vody možno prirovnať ku kryoterapii. Takáto aktivita sa však neodporúča každému, preto by sme sa skôr, ako sa pustíme do nášho dobrodružstva s otužovaním, mali o nej dozvedieť viac alebo sa poradiť s lekárom.

Najstaršie záznamy súvisiace so zimným kúpaním pochádzajú z Egypta a siahajú až do roku 2500 pred Kristom! Hippokrates 400 rokov pred Kr. povedal, že: „studená voda ohrieva telo, zatiaľ čo teplá voda ho ochladzuje“.

Dobre.. prejdime teda k celému procesu otužovania!

1. Ako sa pripraviť?

✓ Najlepšie je začať krůčky, napríklad střídavým sprchováním nebo vlažnou vodou na vaše telo. Keď si naše telo zvykneme na chladnú vodu, môžeme prejsť na kúpanie vo vonkajšej vodnej ploche – ako je rybník, rieka, jazero alebo more.

​​​​​​✓ Pred začatím otužovania je dobré navštíviť lekára a poradiť sa, či je váš zdravotný stav spôsobilý na túto aktivitu. Ak chceme začať dobrodružstvo ponárania nášho tela do studenej vody, mali by sme ho najskôr poriadne zahriať. Na povzbudenie tela a zlepšenie krvného obehu sa odporúča zahriať sa vo forme 15-minútového behania. Počas joggingu je dobré robiť aj záklony prípadne drepy, aby ste stimulovali rôzne svalové skupiny. Potom sa odporúča pomaly a postupne odstraňovať rôzne vrstvy oblečenia.

✓ Keď si zahrejete telo, môžete sa ponoriť do vody. Nezabudnite, že pri praktikovaní otužovania by ste mali nosiť čiapku a rukavice. Do vody vstupujte pomaly, neskáčte a nesnažte sa plávať. Pomaly sa pohybujte vo vode, aby ste si zahrievali svaly. Je dôležité, aby ste sa v žačiatkoch vášho zimného dorodrúžstva neotužovali v studenej vode dlhšie ako 5 minút. Po uplynutí tejto doby výjdite z vody von a rýchlo sa oblečte. Je dobré vziať si podložku, na ktorej sa rýchlo prezlečiete a teplý nealkoholický nápoj v termoske.

2. Aké sú výhody otužovania?

​​​​✓ Zvýšenie imunity organizmu

Telo vystavené nízkym teplotám a nepriaznivým podmienkam sa stáva stále tolerantnejším a akosi sa prispôsobuje prostrediu. To má za následok „otuženie“ a lepšiu odolnosť voči infekciám horných dýchacích ciest. Ide teda o ideálny recept pre ľudí, ktorí v zimnom období často ochorejú a chýba im zdravá imunita.

✓ Zlepšíte si náladu

Hovorí sa, že otužovanie pôsobí ako antidepresívum, pretože ako pri akomkoľvek športe sa uvoľňujú β-endorfíny („molekuly šťastia“), zodpovedné za našu dobrú náladu. Účinok je tým intenzívnejší, čím väčší strach a nechuť prekonávame pred vstupom do studenej vody. Otužovanie vám teda napriek silnému stresu dodá energiu a zlepší náladu.

✓ Redukcia telesnej hmotnosti

Pri vstupe do ľadovej vody potrebuje telo na zahriatie viac energie ako za normálnych podmienok. Metabolizmus sa môže pod vplyvom chladu zrýchliť až päťnásobne. Preto ľuďom, ktorí snívajú o krásnej postave, sa odporúča otužovanie. To zvýši náš energetický výdaj a spotrebuje energiu škodlivého tukového tkaniva. Telo spáli oveľa viac kalórií, počas 5 minút ponorenia vo vode dokážeme spáliť až 200 kalórií!

✓ Stimulácia obehového systému

Studená voda zlepší činnosť kardiovaskulárneho systému a výrazne zlepší vzhľad pokožky. Pri kontakte tela so studenou vodou dochádza k uvoľňovaniu hormónov, čím sa cievy intenzívne sťahujú, krv prúdi rýchlejšie a celé telo je plne mobilizované.

✓ Spevnenie tela a redukcia celulitídy

Ľadovo studená voda zrýchľuje cirkuláciu krvi a lymfy (vrátane tých v podkoží). Telo “masírované” vodou sa stáva pevným, hladkým a získava zdravú farbu. A naša celulitída začne pri pravidelnej aktivite mihnutím oka úplne miznúť! Otužovanie funguje ako bezplatná liečba, ktorá pomáha redukovať celulitídu.

✓ Regenerácia svalov

Otužovanie sa často prirovnáva ku kryoterapii, teda liečeniu organizmu chladom. Zlepšením cirkulácie sa telo efektívnejšie zbavuje toxických látok a tým blokuje rozvoj zápalu v namáhaných tkanivách. Po niekoľkých razoch zaznamenáte predovšetkým zníženie svalového napätia a výrazné zníženie opuchov. Je to skvelý spôsob, ako sa zotaviť a pocítiť „úľavu“ po zraneniach spôsobených napríklad tvrdým tréningom alebo prepracovaním.

3. Čo by sme si ešte mali zapamätať?

✓ Nezabúdajte, že otužovanie so sebou nesie viacero rizík. V prvom rade hrozí tepelný šok, ktorý sa prejavuje poruchami prekrvenia, modrou pokožkou, nezrozumiteľnou rečou. Môže to dokonca viesť k strate vedomia alebo zlyhaniu srdca, ktoré nie je schopné pumpovať viac krvi. Z tohto dôvodu sa otužovanie neodporúča ľuďom, ktorí trpia srdcovými problémami alebo kardiovaskulárnymi ochoreniami.

✓ Počas otužovania je potrebné nosiť plavky, čiapku a rukavice. Je to veľmi dôležité, pretože bez vhodného oblečenia môžeme svoje telo ochladiť príliš rýchlo. Je tiež dobré nosiť plavky, aby ste predišli strate tepla z nôh. Odporúčame vybrať si jedny z našich plaviek z kolekcie ACTIVE. V našom e-shope si budete môcť zostaviť perfektný set na prvé zimné kúpanie!

Ak sa stále pýtate, či je otužovanie zdravé, máme jednoduchú odpoveď: áno, pokiaľ neexistujú žiadne kontraindikácie.

Vzhľadom na všetky vyššie opísané výhody otužovania by sme už nemali váhať! Ak teda v sebe nájdete odvahu a dobrý úmysel, odporúčame vám vhodne sa pripraviť a dodržiavať základné pravidlá, aby bola aktivita predovšetkým bezpečná a mohla priniesť náležité uspokojenie.

Máte už za sebou zimné otužovanie, alebo vás ľadová voda stále desí? Dajte nám vedieť v komentároch 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Relleciga - Všetky práva vyhradené. ©2024Powered by RELLECIGA EUROPE
phone-handsetcross-circle