Dátum zverejnenia: 3 mája, 2023

Surfing, kitesurfing alebo windsurfing – čo si vybrať a kde začať?

SURFOVACÍ SEN!

Horúci deň, nádherná pláž, dokonalé vlny, doska a my. Znie to ako kulisa z dovolenkového videoklipu, v ktorom by chcela byť väčšina z nás. Kedysi tak vzdialený sen sa pre mnohých ľudí pomaly stáva životným štýlom. Covidom dal príležitosť opustiť prácu v kancelárií a robiť home office z domu. Teraz môžete cestovať a pracovať súčasne a splniť si tak napríklad sen stať sa surferom kdekoľvek vo svete! Vodné športy si v posledných rokoch získali veľkú obľubu, v Európe a po celom svete nájdeme čoraz viac lokalít s dokonalými vlnami, krásnym počasím a dokonalým vetrom. Surfing, kitesurfing či windsurfing môžeme vyskúšať aj v Poľsku! Polostrov Hel má už niekoľko rokov, takmer celý rok, ideálne podmienky na to, aby si začiatočníci vyskúšali vodnú hladinu. Otázka však znie – ktorý z týchto športov bude pre vás najlepší? Hovorí sa, že lyžiari sú výborní vo windsurfingu, snowboardisti sú lepší v kitesurfingu a skateboardisti sú výborní v surfovaní. Ale je to pravda? Je to komplexnejšia záležitosť, všetky športy majú svoje požiadavky, náročnosť a začiatky môžu byť často ťažké či frustrujúce.

Kde začať?

Odporúčame začať s dobrým inštruktorom! Už 4-5 lekcií môže priniesť obrovské výsledky, niekedy aj viac ako 20 hodín samotného plávania. Prečo? Inštruktor dokonale pozná miesta, vybavenie a techniky, ktoré sú navrhnuté tak, aby sme sa vo vode rýchlo cítili sebaisto, bez ohľadu na šport, ktorý si vyberiete. Počas lekcie sa naučíte: ako si vybrať správny neoprén, akú výbavu by ste mali mať, ako ju bezpečne dopraviť k vode a ako ju používať. Teraz sa pozrieme na to, čo tento šport vyžaduje, aby ste si ho čo najskôr užil.

Surfing

Je to jeden z najnáročnejších športov, aj keď to vo filmoch vyzerá rozprávkovo jednoducho a úžasne, realita nás bohužiaľ dokáže prekvapiť. Takmer všetko závisí od schopností plávania, našej stability na doske, lomu a vlnovej dĺžky, vetra či vodného prúdu. Na pádlovanie a vstávanie na dosku potrebujete v rukách veľa sily, preto sa oplatí pripraviť sa vopred pravidelnými posilňovacími cvičeniami a strečingom. Pred vstupom do vody je povinné rýchle zahriatie, aby nedošlo k zraneniu! Na začiatok sa odporúča zvoliť dlhú penovú dosku, ktorá je ideálna pre začiatočníkov. Pri správnej technike vstávania cez šírku a výtlaku bude pre nás prvá vlna veľkou zábavou a motiváciou skúšať ďalej. Postupom času si môžeme vybrať stále menšie tvrdé dosky, ktoré majú menší vztlak, sú viac točivé a rýchlejšie. Tento šport je určite pre ľudí, ktorí majú radi výzvy, sú trpezliví a idú za svojimi cieľmi za každú cenu.

Kitesurfing

Nie je to najľahší šport, no máme tu viac pomocníkov v podobe vybavenia, ktoré nám v 90% zaručia plávanie v rôznych podmienkach. Tento šport sa dá praktizovať po celý rok: v lete pri poľskom mori, v zime v Grécku alebo v Egypte. Učenie s inštruktorom je rýchle a bezpečné, už po jednom kurze môžeme investovať do vybavenia a vyskúšať si to na vlastnej koži v Poľsku alebo v zahraničí. Ako dlho trvá tento kurz? Celý kurz, takže osamostatnenie vám zaberie niekoľko hodín. Vďaka rôznym šarkanom, vybraným podľa sily vetra, môžeme takmer vždy praktizovať kitesurfing! Doska má takzvané strapy, ktoré sú navrhnuté tak, aby naše nohy pevne držali na doske, takže sa nemusíme obávať rovnováhy a prípadnej straty dosky. Tento šport je určite pre každého! Všetko, čo musíte urobiť, je dobre počúvať inštruktora, veľa cvičiť a účinky uvidíte v krátkom čase!

Windsurfing

Je to vodný šport, ktorý sa praktizuje s využitím dosky a na nej pripevnenej ohybnej plachty. Šport plachtenia podobný jachtingu, ale s iným vybavením. Je to šport, ktorý sa v dobrých podmienkach dá praktizovať aj pri jazere. Na vyskúšanie tohto športu nemusíte ísť k moru alebo letieť do zahraničia. Stačí ochota a pozitívny prístup. Prvá lekcia s inštruktorom je úvodom do sveta windsurfingu – treba zvládnuť pár základných pravidiel a stráviť pár hodín cvičením, no učenie nie je nijak zvlášť náročné! Len dosiahnutie profesionálnej úrovne si vyžaduje roky systematického školenia a veľa úsilia. Je to naozaj šport pre každého, bez ohľadu na vek! Zvládnu to deti aj dospelí. Preto nič iné, ako nájsť školu, ktorá ponúka kurz športu podľa nášho výberu v Poľsku alebo v zahraničí, najať si inštruktora, požičať si vybavenie a čo najskôr začať dobrodružstvo so surfovaním, kitesurfingom alebo windsurfingom!

KOLEKCIA ACTIVE

Hovorí sa „Čo perfektne nevieš, to doladíš outfitom“, preto stojí za zmienku kolekcia športových plaviek Relleciga ACTIVE, ktorá nám umožní športovať v pohodlí a v krásnom štýle. Táto kolekcia bola navrhnutá pre maximálne pohodlie s dôrazom na kvalitu materiálu. Jednodielne plavky s UV filtrom sú perfektnou voľbou pre aktívnych ľudí, ktorí chcú chrániť svoju pokožku pred škodlivým UV žiarením. Ideálne na surfovanie, kitesurfing a windsurfing. Vďaka kvalitnému, priedušnému a rýchloschnúcemu materiálu ho môžeme použiť aj pri potápaní alebo cvičení jogy vonku.

Pre fanúšikov klasiky bude hitom čierny crop-top s logom Relleciga, ktorý krásne zvýrazní opálenie a odkryje bruško. Výberom spodku v inej farbe vytvoríme zaujímavý set na leto . Väčšina modelov z kolekcie ACTIVE má UV 50+ filtre na ochranu vašej pokožky!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Relleciga - Všetky práva vyhradené. ©2024Powered by RELLECIGA EUROPE
phone-handsetcross-circle