Samoopaľovací krém alebo solárium? A čo iné metódy umelého opálenia?
O bronzovej pokožke sníva mnoho žien. A nie je sa čomu diviť. Opticky zoštíhľuje, evokuje nespútanú exotickú krásu a navyše maskuje nedokonalosti pokožky, napríklad žilky a celulitídu. Po lete ale prichádza to nepríjemné obdobie blednutia. A ak nepatríte medzi porcelánové krásky ako Nicole Kidman alebo Kirsten Dunts, hľadáte cesty, ako si predĺžiť opálenie bez slnečných lúčov. Ponúkajú sa samoopaľovacie krémy, solárka a v poslednej dobe veľmi obľúbené samoopaľovacie nástreky. Porovnali sme ich a našli ich klady a zápory.
Samoopaľovací krém prešiel upgradom
Ešte pred pár rokmi bolo zaobchádzanie so samoopaľovacími krémami náročné. Robili fľaky, oranžový tón, páchli, farbili oblečenie a ruky po nich vyzerali ako po šichte vo farbiarni. Súčasné kvalitné samoopaľovacie krémy už sú spoľahlivé, šetrné a dávajú presne to, čo od nich čakáte. Ako vlastne fungujú? Aktívna látka DHA (kyselina dokosahexaenová získaná z cukrovej trstiny) reaguje s aminoskupinami v proteínoch, ktoré sú v hornej vrstve pokožky. Táto reakcia vyvolá tzv. Maillardovu reakciu, ktorá má za následok zhnednutie kože. Mimochodom rovnaká reakcia prebieha napríklad pri pečení cesta, kedy kôrka nádherne zhnedne.
Čo ďalšie obsahujú samoopalováky? Zvláčňujúce látky, vitamíny a antioxidanty, aby bolo o pokožku dobre postarané. Pretože len na výživenej pokožke sa opálenie (to prirodzené i umelé) udrží dlhšie.
Chcete len trochu opálenia na fotku alebo akciu? Použite bronzer. Rafinovaným nanesením na tvár, dekolt, ramená alebo holennej kosti vykúzlite atraktívny summer look.
Aj keď kvalitné opaľovacie krémy ponúkajú prvotriedne zloženie, pamätajte, že neslúžia ako ochrana pred slnečným žiarením a žiarením v solárku.
Máte veľmi citlivú pokožku? Vyberajte z prírodných samoopaľovacích krémov. Hoci tie umelé sú šetrné, citlivá pokožka na ne aj tak môže reagovať podráždením. Prírodné samoopaľovacie krémy síce neponúkajú tak výrazné opálenie, ale zaručujú jemnosť vďaka výťažkom z mrkvového oleja, beta karoténu alebo erytrolúzy.
Plusy:
- najlacnejšie metóda umelého opálenia,
- kúpite v každej drogérii
- bezpečné pre pokožku,
- nanesiete kdekoľvek
Mínusy:
- riziko nerovnomerného nanesenia
- riziko neprirodzeného tónu
- je potreba niekoľko aplikácií
Aké samoopaľovacie krémy sú najlepšie? Stavte na skúsenosti ostatných a prejdite si recenzie na Heuréke : https://samoopalovacie-pripravky.heureka.sk/
Samoopaľovací nástrek je stávka na istotu
Veľmi rýchla aplikácia a takmer okamžitý (už za tri hodiny) výsledok robí zo samoomalovacích nástrekov jednu z najobľúbenejších metód. Stačí len jedna návšteva salónu a odchádzate s opálením, ktoré často nezískate ani na dovolenke. Tlakovou pištoľou kozmetička rovnomerne nanesie emulziu s DHA, ktorá veľmi rýchlo reaguje. Po aplikácii sa však nesmiete niekoľko hodín kúpať – žiadna sprcha ani bazén.
Jedna aplikácia stojí 25- 35 euro a opálenie vydrží cca 14 dní.
Plusy:
- rýchla aplikácia (5 – 10 minút)
- dokonalý výsledok,
- bezpečné pre pokožku,
- efekt prirodzeného opálenia.
Mínusy:
- vyššia nákupná cena,
- nie je v každom meste,
- nutnosť objednať sa s predstihom.
Podobne ako samoopaľovací nástrek funguje samoopaľovacia kabína. Nástrek nevykonáva kozmetička, ale plne automatizovaný mechanizmus vnútri kabínky (ak poznáte seriál Priatelia, iste spomínate na scénu, kedy Ross dostane až príliš čokoládové opálenie práve v takej kabíne). Aplikácia opálenie v kabíne trvá asi jednu minútu.
Ako je to s tými soláriami? Ubližujú alebo nie?
Solárka vyvolávajú vášnivé diskusie už tridsať rokov. Spočiatku bola doporučovaná dermatológmi, následne prišla vlna kritiky a varovanie pred vznikom rakoviny. Soláriá totiž rovnako ako slnko vydávajú UV žiarenia, ktoré je pre nechránenú pokožku rizikom v podobe podráždenia, vysušovania, predčasného starnutia kože a vzniku rakoviny. Existuje ale jednoduchá rada: do solárka choďte len v odporúčaných intervaloch a chráňte svoju pokožku kozmetikou s SPF, najlepšie určenú priamo pre opaľovanie v soláriu.
Súčasná solária podliehajú veľmi prísnym normám EÚ. Každý salón by mal mať certifikáty, povolenia a atesty verejne k nahliadnutiu.
Jedna minúta v soláriu stojí 0,40 – 0,70 eura . Jedno opaľovanie môže trvať 3 až 20 minút. Pre opálenie je nutné navštíviť solárko asi päťkrát v závislosti od typu vašej pokožky.
Vedeli ste, že môžete mať solárium doma? Domáce jednokrídlové solárko na dĺžku celej postavy kúpite od 1400 eúr , malé tvárové zoženiete už od 120 eúr.
Plusy:
- rovnomerné opálenie,
- prirodzený efekt,
- relax pri “slnení”,
- tvorba vitamínu D
- Mínusy:
- pre výsledok je nutné solárko navštíviť niekoľkokrát,
- neistý výsledok (hlavne pri svetlých typoch),
- riziko poškodenia alebo podráždenie pokožky,
- nutnosť zaobstarať si špeciálnu kozmetiku s SPF.
Ako predĺžiť prirodzené opálenie?
Celé leto sa snažíte nachytať bronz a potom stačí štrnásť dní škaredého počasia a opálenie je fuč. Ak sa budete držať nasledujúcich rád, prirodzené opálenie vám vydrží oveľa dlhšie.
Mrkva, paradajky a voda. Voda hydratuje organizmus a dodáva pleti potrebné živiny pre rýchlu regeneráciu, elasticitu a obranyschopnosť. Dodržujte pitný režim a vaša pokožka vám za to poďakuje. Paradajky a mrkva obsahujú veľkú dávku beta karoténu, ktorý pomáha k rýchlejšiemu, dlhšie trvajúcemu a zdravšiemu opáleniu.
Pomaly, často a správne. S opaľovaním začnite už na jar. Pozvoľna privykajte pokožku slnečným lúčom. Metóda “prvý letný deň ľahnem na deku na tri hodiny” sa naozaj nevypláca.
Bez kozmetiky to nepôjde. Okrem ochrany pred škodlivými lúčmi ponúkajú opaľovacie krémy vitamíny a antioxidanty, ktoré posilňujú a hydratujú pokožku. Ste pre chemické alebo prírodné opalováky? Neviete? O rozdieloch medzi nimi sme písali v článku Veľký test opaľovacích prípravkov. Krémy po opaľovaní sú pre zdravú pokožku tiež nevyhnutnosťou. Krém na opaľovanie a po opaľovaní vyberajte od rovnakej značky, najlepšie z rovnakej série. Zloženie oboch sa vzájomne dopĺňa a zvyšujú tak ošetrujúci efekt. Nezabudnite na exfoliáciu. Scrub alebo peeling pomáha pokožke sa zbaviť odumretých kožných buniek a prekrviť a omladiť vrchnú vrstvu kože. Všetky tieto kroky vedú k predĺženiu opálenia.
Mrkvový olej vyživuje a tonizuje pokožku. Panenský olej sa získava maceráciou koreňa mrkvy. Výsledkom je olej s typickou farbou, ktorý len veľmi jemne tonizuje pokožku a je plný živín, ktoré oceníte aj v prípade, že opálenie nie je vaším cieľom. Pravidelné používanie telového mrkvového oleja prirodzene tonizuje pokožku.
Nech už si vyberte akúkoľvek metódu umelého opálenia, pred aplikáciou myslite na jedno: Svoje obľúbené plavky nechajte v bezpečí šuflíka a oblečte si starú spodnú bielizeň. Kvalita plaviek môže prísť k ujme – v solárku vyblednú farby, pri nástreku alebo aplikácii samoopalováku sa môžu zafarbiť. A až dosiahnete svojho vysnívaného opálenia, až potom si môžete užívať svoju celú krásu s plavkami Relleciga.