Dátum zverejnenia: 20 júla, 2020

Ktoré prírodné kúpaliská na Slovensku sa oplatí navštíviť?

Plány tohto leta sa pre mnohých zmenili. Ak ste aj vy odložili tohtoročnú dovolenku v zahraničí, nezúfajte. Máme pre vás niekoľko skvelých tipov na prírodné kúpaliská na Slovensku.

Kde sa schladiť počas letných horúčav? Za kúpaním nemusíte chodiť ďaleko. I na Slovensku nájdete krásne miesta na kúpanie, ktoré budú zároveň nezávadné pre vaše zdravie – prírodné kúpaliská.

Prečo navštíviť prírodné kúpalisko?

  • Voda neobsahuje chlór ani iné chemikálie. Čistenie zabezpečujú prírodné ekosystémy – napríklad vodné riasy a mikroorganizmy.
  • Prírodné kúpaliská sú obklopené panenskou prírodou – skutočnou, alebo umelo vybudovanou. Kúpať sa tak budete priamo v srdci prírody.
  • Prírodné kúpaliská sú nielen nezávadné pre vaše zdravie, ale sú tiež šetrné k vašim plavkám.
     

Už máte v plážovej taške zbalené plavky i opaľovací krém s ochranným faktorom? Pozrime sa na zoznam prírodných kúpalísk na Slovensku, ktoré by ste mali navštíviť počas leta 2020.

Prírodné kúpanie vo Veľkom Krtíši – bio kúpalisko Krtko

Ak hľadáte unikátne miesto na kúpanie, navštívte unikátne bio kúpalisko Krtko. Na kúpalisku sú vybudované biotopové bazény, ktoré vyzerajú ako prírodné jazerá. Čistenie vody v prírodnom kúpalisku zabezpečuje rastlinný biosystém v podobe mikroorganizmov či vodných rias, teda si vaše telo i vaše plavky oddýchnu od chemikálií.

Plocha v okolí kúpaliska je trávnatá, môžete si teda rozprestrieť deku a užívať si teplé slnečné lúče. Na svoje si prídu i vaše deti – v areáli sa nachádzajú detské ihriská, detský bazén i tobogán.

Bio bazén Krtko sa nachádza priamo v centre Veľkého Krtíša. Kúpalisko je otvorené v pracovné dni i cez víkendy od desiatej rána do ôsmej večer.

Navštívte slovenské Plitvické jazere na východe – Beňatinské jazero

Ak ste vždy túžili vidieť krásy Plitvických jazier, nemusíte cestovať do Chorvátska. Na východe Slovenska v okrese Sobrance sa totiž náchadza skutočný unikát – Beňatinske jazero

Travertínový lom, ktorý zaplavila spodná voda, vytvoril jazero s tyrkysovou priezračnou vodou obklopené vysokými útesmi sfarbenými vápencom. Jazierko Beňatina je prírodnou pamiatkou, ktorá má okrem svojich krás i jednu zaujímavosť. Priamo na útese jazera sa totiž nachádza päťmetrový červený odtlačok ryby bez hlavy, ktorá je podľa niektorých ľudí odtlačkom pravekej ryby. Ryba, ktorá vyzerá, ako keby sa vrhala do vody, dostala i svoje meno – Beňatinská veľryba.

Beňatinské jazero sa nachádza v Sobranskom okrese medzi dedinami Beňatina a Inovce. Kúpanie je síce v jazere oficiálne zakázané, napriek tomu pre svoju čistú vodu a prekrásnu prírodu láka v letných mesiacoch stovky ľudí. Osviežiť sa môžete v bufete s príznačným názvom U Veľryby.

Zdroj:outdoorkids.6f.sk

Prírodné kúpalisko v okolí Bratislavy? Navštívte Bio bazén Borovica

Hľadáte prírodné kúpalisko bez chemikálií v blízkosti Bratislavy? Navštívte bio bazén Borovica. Bio bazén Borovica neobsahuje žiadne chemikálie. Čistenie vody zabezpečujú vodné rastliny vo filtračnej časti bazéna. Prirodzené očisťovanie a prekysličovanie vody zabezpečujú lekná, ktoré dodávajú miestu atraktívnu atmosféru na kúpanie, ktoré je prospešné pre vaše zdravie.

Prírodný bazén Borovica sa nachádza v areáli Kamenného Mlyna v Plaveckom Štvrtku. V areáli nájdete i ďalšie športové možnosti – môžete si tiež zahrať volejbal, bedminton alebo stolný tenis. 

Kamenný mlyn sa nachádza medzi Lozornom a Malackami, približne 25 kilometrov od Bratislavy. Stačí pol hodinka cesty autom z hlavného mesta a môžete sa kúpať v bio bazéne. Vstup do areálu pre dospelých je šesť eur, deti do troch rokov majú vstupné zadarmo.

Zrelaxujte sa v liečivom prameni Kaďa v Liptovskom Jáne

Ak chcete letné osvieženie prepojiť i s relaxom, ktorý prospeje vášmu telu, navštívte termálne pramene. Veľkej obľube sa teší prírodný prameň v Liptovskom Jáne, ktorý sa nazýva Kaďa

Silno mineralizovaná termálna voda v prameni má 20 stupňov celzia a preukazuje liečivé vlastnosti. Pomáha napríklad liečiť ťažkosti s kĺbami, ochorenia ženských orgánov alebo kožné problémy. Okrem prameňa môžete svoje plavky predviesť i pri blízkom bazéne, v ktorom si môžete i zaplávať.

Kaďa sa nachádza na južnom konci obce Liptovský Ján. Zastaviť sa môžete i na krátke osvieženie, prípadne si môžete i urobiť cyklovýlet v okolí krásnej liptovskej prírody. Ešte stále váhate? Kúpanie v prameni Kaďa je bezplatné.

Zdroj: Ľubica Stančíková

Okúpte sa v prostredí ako vystrihnutom z westernových filmov – Šútovské jazero

Čo by to bol za zoznam prírodných kúpalísk na Slovensku bez Šútovského jazera? Aj toto miesto je bývalým kameňolomom, ktorý zatopila voda. Toto prírodné kúpalisko sa nazýva i Kraľovanské jazero, keďže sa nachádza pri blízkej obci Kraľovany. Domáci si miesto pamätajú podľa starého názvu kameňolom Rieka.

Jazero s tyrkysovou priezračnou vodou, ktoré vás príjemne schladí počas horúcich letných dní, sa nachádza v blízkosti Malej Fatry. Opäť teda budete obklopení panenskou prírodou. Mnohí sa o Šútovskom jazere vyjadrujú, že je ako vystrihnuté z westernových filmov. Vybrať si môžete z niekoľkých pláží s ľahkým i ťažším prístupom k vode.

Jazero sa nachádza asi dvadsať kilometrov od Martina. Kúpanie v prírodnom kúpalisku môžete tiež spojiť s návštevom Šútovského vodopádu.

Zdroj IG: pan.marian_

Aj naše krásne Slovensko ponúka mnoho možností, ako sa kúpať v súlade s prírodou. Ak sa budete fotiť vo svojich plavkách Relleciga, nezabudnite nás označiť na instagrame hashtagom #relleciga  🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Relleciga - Všetky práva vyhradené. ©2024Powered by RELLECIGA EUROPE
phone-handsetcross-circle