Dátum zverejnenia: 8 júna, 2020

Od dlhých kúpacích šiat až po sexy bikiny. Ako sa menili trendy plaviek naprieč históriou?

Zatiaľ čo dnes si môžeme vyberať z pestrých bikín, tankín či monokín, v minulosti sa ženy kúpali v neforemných kúpacích šatách, do ktorých si všívali závažia. Aká je história plaviek?

Kúpanie v dlhých šatách s bombarďákmi a závažím

Pred 18. storočím sa ľudia kúpali tak, ako boli stvorení – teda celkom nahí. Počas viktoriánskeho obdobia vystriedali cisárove nové šaty dlhé kúpacie šaty, ktoré mali zakrývať čo najviac kože. Trendom tohto obdobia bola svetlá pokožka nedotknutá slnkom, preto kúpacie šaty siahali až pod kolená a mali dlhé rukávy.

Ženy pod sukňou nosili voľné nohavice, ktoré nazývame aj bombarďáky. Aby sa plavky nad vodou nevznášali, ženy si do lemov kúpacích šiat všívali závažia. V tomto období plavky neslúžili ako módny kúsok. Šaty sa vyrábali z tažkých neforemných látok a mali jediný účel – zakryť ženské telo. To sa však postupom času pomaly menilo. 

V druhej polovici 19. storočia sa plavky dostávali čoraz viac do popredia. Kúpacie šaty boli doplnené vysokými čiernymi nadolienkami a kúpacími topánkami. Topánky chránili kúpajúce sa dámy pred tým, aby si nezranili nohu na skle, mušli či ostrom kameni. Kúpacie topánky mohli siahať po členky, alebo sa šnúrovali až ku kolenám. Niektoré ženy si topánky zdobili napríklad ozdobnými šnúrkami.

Olympijské hry priniesli plavkovú revolúciu

Na konci 19. storočia ľudia obľubovali čoraz viac tráviť čas vo vode a venovali sa plávaniu, surfu či potápaniu. Trend ťažkých viktoriánskych kostýmov na kúpanie postupne upadal do pozadia a ženy sa začali kúpať v jednoduchších plavkách, ktoré odhaľovali ich nohy a ruky. 

Obrovský prelom nastal na začiatku 20. storočia. Vďaka Letným olympijským hrám v roku 1906 v Aténach sa plávanie a potápanie uznalo ako šport, čo pre plavky prinieslo nový vietor. Športovci cítili potrebu jednoduchších plaviek z ľahkých textílií, a tak vznikli jednodielne plávacie dresy. Plávacie dresy mali často strih s krátkym rukávom a dĺžku po stred stehien a dizajnéri volili jemnejšie látky.

Bernice Kopple, fotografia použitá v magazíne ‘Bonny Scot Beach Girl’, Austrália,1950. Zdroj: Museums Victoria – Unsplash.com

Plavková polícia a zrod prvých bikín

Okolo roku 1920 sa strih plaviek čoraz zmenšovali, o čo sa pričinil i Hollywood a Vogue. V roku 1922 na pobrežiach vládla takzvaná „plavková polícia“, ktorá s metrom merala dĺžku plaviek. Módne magazíny popularizovali myšlienku, že plavky by mali byť sexy a zaujímavé a ženy by v nich mali vyniknúť a odozva dizajnérov na seba nenechala dlho čakať.

Prvé dvojdielne plavky predstavil francúzsky dizajnér Louis Reard v roku 1946. Pomenoval ich podľa ostrova Bikini Atoll. Dizajn dvojdielnych plaviek bol natoľko odvážny, že si ho na seba ženy spočiatku odmietli vziať. Reard musel najať modelku Micheline Bernardini, ktorá model prvých bikín hrdo predviedla a zapísala sa tak navždy do dejín.

Francúzska modelka Micheline Bernadini v prvých bikinách, 5. júl 1946, Paríž.Zdroj: boweryboyshistory.com

Obdobie Pobrežnej hliadky a krásy ženského tela

Druhá polovica 20. storočia bola časom fyzickej estetiky. Ženy nabrali odvahu ukázať svoje telo v bikinách či vykrojených strihoch jednodielnych kúskov. Medzi priekopníčky bikín patrili napríklad Marilyn Monroe a Brigitte Bardot. Plavky sa začali viac vykrajovať, vrchný diel sa zmenšoval a trojuholníčky sa od seba čoraz viac vzďaľovali. Prišiel nový plavkový trend, ktorý hlásal: čím menej, tým lepšie. 

 Marilyn Monroe pri jednom z prvých fotení plaviek. Zdroj:dailytelegraph.com

Opaľovanie, ktoré bolo za viktoriánskej doby nemysliteľné, sa dostalo do popredia a opálená pokožka bola in. V 90. rokoch 20. storočia sa na televízne obrazovky dostala Pamela Anderson, ktorá sa vďaka svojim jednodielnym červeným plavkám v seriáli Pobrežná hliadka stala ikonou.

Trendy plaviek roku 2020

Dnes si môžete vybrať zo stoviek strihov plaviek, ktoré ukážu vaše prednosti a zakryjú vaše nedostatky. Medzi trendy plaviek roku 2020 patria crop-topy, výrazné strihy a jednodielne plavky so šnurovaním. V kolekcii MONSTER nájdete výrazné farby s jemnými odleskami zlata, koré si môžete obliecť v rozličných prevedeniach. Ak máte rady skôr výrazné a netradičné strihy tak tu máme pre vás kolekciu TRENDS a v neposlednom rade u nás nesmú chýbať ani už spomínané BAYWATCH monokiny alebo ak chcete monokiny ala ” Pobrežná hliadka”.

U Relleciga si môžete vybrať bikiny alebo monikiny v krásnych dizajnoch, ktoré vytvarujú postavu vašich snov. Strihy a farby môžete ľubovoľne kombinovať, vďaka čomu pri bazéne či na pláži vytvoríte originálny outfit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Relleciga - Všetky práva vyhradené. ©2024Powered by RELLECIGA EUROPE
phone-handsetcross-circle