Dátum zverejnenia: 22 júna, 2020

Odložte činky: Na ceste ku krásnej postave vám pomôžu tieto cviky

Joga je obľúbeným cvičením mnohých celebrít, ktoré na ňu nedajú dopustiť. Zlepšuje flexibilitu, odstraňuje bolesť chrbta a pomôže vám vypustiť stres z hlavy. Čo je vlastne joga, ktorý typ jogy by ste si mali vybrať a ako vám toto cvičenie pomôže získať krajšie bruško a stehná do plaviek ?

Zatiaľ čo mnohé trendy cvičenia prichádzajú a odchádzajú, joga je stálicou, ktorú ľudia praktikujú už tisícky rokov. Najstaršie zmienky o joge sa našli vo svätých indických spisoch a datujú sa do doby viac ako 3500 rokov pred Kristom. Už vtedy ľudia poznali blahodárne účinky praktikovania jogy, ktorú údajne vytvorili mudrci z meditácie.

Joga ako životný štýl

Pre jogínov joga nepredstavuje len fyzické cvičenie, ale životný štýl, vďaka ktorému človek dosiahne harmóniu, duchovný zážitok a transcedentálne šťastie, teda sa jednotlivec mentálne prepojí s okolím. Cieľom jogy je dosiahnutie čistého vedomia a oslobodenie sa od hmotného sveta. 

Nikto nevie, kto presne jogu vytvoril, avšak v dejinách jogy sa predsalen dostáva do popredia jedno meno. Mudrc Pataňdžali, ktorý žil v 2. storočí pred Kristom, položil základné poučky o joge vo spise Jógasutry. Pataňdžaliho spisy sa dnes považujú za základné texty klasickej jogovej filozofie.

Moderné cvičenie doma i vo fitku

Z Indie sa joga rozšírila do Európy na prelome 19. a 20. storočia. Zatiaľ čo pre Indov joga znamenala meditáciu spojenú s duševným zážitkom, západ rozvinul jogu predovšetkým ako fyzické cvičenie, ktoré pomôže odbúrať stres, spevní telo a zlepší flexibilitu. Dnes je celkom bežné, že si v strede obývačky rozložíte cvičiacu podložku a zacvičíte si Pozdrav Slnka, známu zostavu telesných pozícií.

Pri cvičení jogy sa človek sústreďuje na svoje dýchanie a zaujíma jogové pozície – tzv. ásany. Podľa odlišných typov jogy sa môžete zamerať viac na dýchanie, meditáciu alebo na spevnenie brucha, stehien alebo zadku. Sami si môžete vybrať, ktorá joga vás najviac zaujíma.

Ktorý typ jogy by ste si mali vybrať?

Existuje mnoho typov jogy. Medzi tie najčastejšie, s ktorými sa môžete stretnúť, patrí napríklad hathajoga. Hathajoga je všeobecná joga, ktorá sa zameriava na zlepšenie telesného a mentálneho zdravia. Spočíva z praktikovania jogových pozícií a vychádza zo systému ôsmich stupňov, ktoré popísal Pataňdžáli vo svojich spisoch. Hathajoga sa zvykne nazývať matkou jogy, nakoľko z nej vzišli ďalšie typy jogy.

Yin joga sa zameriava na mentálne zdravie. Pomalým dýchaním a dlhším spočinutím v jogových pozíciách yin joga upokojí vašu myseľ a pomôže vám uvedomiť si prítomný okamih. Yin joga eliminuje stres, uvoľňuje napätie a vytvára hlbokú relaxáciu.

Opakom yin jogy je powerjoga. Powerjoga je dynamické cvičenie, počas ktorého budete zaujímať jogové pozície v rýchlejšom tempe. Powerjoga bola vyvinutá z klasickej jogy a je obľúbená v mnohých moderných fitnesscentrách. Venuje sa primárne fyzickému aspektu jogy a pre začiatočníkov môže byť náročnejšia. Powerjoga vám pomôže spáliť kalórie a spevní vaše telo.

Existujú i ďalšie typy jogy, ako je napríklad gravid joga, teda joga pre tehotné, ktorá posilňuje chrbticu namáhanú tehotenstvom alebo tantra joga, ktorá posiľňuje svaly panvového dna a maternice.

https://www.relleciga.sk/doplnky/siva-matna-joga-podlozka-na-cvicenie-sports

Prečo začať cvičiť jogu?

Ak premýšľate nad tým, že by ste začali praktikovať jogu, tu je niekoľko dôvodov, prečo začať:

  • Joga zlepší flexibilitu vášho tela. Mnoho ľudí začína cvičiť jogu kvôli flexibilite. Cvičenie jogy navráti pružnosť a ohybnosť vášho tela. Ak si nedočiahnete na prsty na nohe a chcete to zmeniť, začnite s jogou.
  • Výsledky uvidíte rýchlo. Ak si pustíte video na youtube, v ktorom joga cvičiteľka precvičuje jogu a zúfate, že vy takáto ohybná nikdy nebudete, joga vás milo prekvapí. Pravidelným cvičením jogy uvidíte výsledky pomerne rýchlo.
  • Joga pomôže s bolesťami chrbta. Ak denne sedíte za počítačom, isto sa to prejaví na vašej chrbtici. Spevnením stredu tela posilníte celé držanie tela a bolesť chrbta odíde.
  • Môžete cvičiť kdekoľvek. Obrovskou výhodou jogy je to, že nemusíte chodiť do posilňovne. Na cvičenie jogy potrebujete len kvalitnú cvičiacu podložku. Cvičiť tak môžete priamo vo svojej obývačke ráno pred prácou či večer pred spaním. Ak však uprednostníte cvičenie v skupine, zbaľte si pohodlné jogové oblečenie a jogovú podložku a zbehnite do fitnesscentra alebo jogového centra.

RELLECIGA vám ponúka profesionálnu podložku na cvičenie Sports ktorú si jednoducho zamilujete a bude vás sprevádzať každým cvičením.

Joga predstavuje kompletné cvičenie, ktoré pomôže lepšiemu mentálnemu zdraviu i fyzičke. Nie je náročná na vybavenie a cvičiť môžete kdekoľvek a kedykoľvek. Joga vám pomôže zbaviť sa stresu, zlepší vašu flexibilitu a tiež vypracuje vaše telo do plaviek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Relleciga - Všetky práva vyhradené. ©2024Powered by RELLECIGA EUROPE
phone-handsetcross-circle