Dátum zverejnenia: 2 mája, 2018

10 potravín, ktoré zbytočne nafukujú vaše brucho

Nadúvanie, nafukovanie, plynatosť či meteorizmus – je úplne jedno ako to nazveme, faktom je, že vo svete žien je táto téma väčšinou tabu. Raz sme kohosi kdesi počuli povedať jednu múdru vetu: „Princezné neprdia, nesmrdia a negrgajú!“ Okej, v konečnom dôsledku až taká múdra nebola. Či chceme a či nie, prdí totiž každý človek. A nebojíme sa povedať nahlas – ÁNO, AJ ŽENY. Aj krásna Beyoncé a rovnako aj inšpiratívna Michelle Obama. 

Zdravá a prirodzená plynatosť sa však u žien veľakrát mení na bolestivé zastavené vetry a nepríjemné kŕče, čoho výsledkom je nafúknuté bruško. No a to robí šarapatu nie len vnútorne, ale i navonok. Práve počas blížiacej sa plávkovej sezóny chce predsa každá žena vyzerať čo najdokonalejšie. Skôr ako teda vhupnete do plaviek, prečítajte si nie len zoznam potravín, ktoré nadúvajú, ale i niekoľko overených rád, ako dať brušku sťa balón navždy zbohom!

via GIPHY

KTORÉ POTRAVINY NAJVIAC NAFUKUJÚ?

 1. Strukoviny: šošovica, cícer, fazuľa, hrach, bôb, sója – malá rada od nás, ak necháte tieto postrachy nadúvania pár hodín pred varením namočené vo vode, napučia, a tak sa z nich vylúči prebytočný obsah vzduchu. 
 2. Brokolica, kapusta, kel, karfiol: títo štyria súrodenci pochádzajú  z čeľade kapustovitých, čo znamená, že nadúvanie môže byť pokojne ich druhým menom. Napriek tomu, že pri chudnutí a detoxe sú pomocníkmi, citlivé brušká môžu poriadne nafúknuť.
 3. Cesnak, cibuľa
 4. Slivky – čerstvé i sušené
 5. Jablká, hrušky: sú síce zdrojom vitamínov a vlákniny, no kvôli obsahu fruktózy a sorbitolu môžu byť spúšťačom nadúvania. Neznamená to však, že by ste jablká a hrušky mali vylúčiť zo svojho jedálnička, sú predsa veľmi zdravé. Naše telo je len schopné denne absorbovať iba určité množstvo fruktózy. Preto opäť platí – s mierou.
 6. Reďkovka
 7. Čerstvé biele pečivo, kysnuté cesto
 8. Mliečne výrobky, zrejúce syry
 9. Údeniny

Bublinkové nápoje, šumivé vitamíny, alkohol: posledný bod z tohto tragicky vyzerajúceho zoznamu určite zarmúti nejednu z vás, obzvlášť, keď sa blíži leto – obdobie, kedy prosecco či pivko chutí ešte viac. Bublinky, čiže oxid uhličitý, obsahuje aj tento chlapský zlatý mok. Keď si po jedle dáte jeden pohár na „vytrávenie“, okej. Ak však chcete uhasiť smäď fľaškou či nebodaj dvoma, pripravte sa na to, že sa vaše inokedy sexy bruško zmení na riadny pivný súdok. 

via GIPHY

SUPER RADY NA ZÁVER!

Ak ste si po prečítaní vyššie spomínaného zoznamu práve povedali: „Fakt super! A čo mám akože jesť?“ Nesmúťte. Opäť totiž platí staré dobré pravidlo – všetko treba s mierou a, samozrejme, jestvujú aj potraviny, ktoré nadúvanie naopak zmierňujú. Patria sem napríklad: banány, mango, špenát, orechy, paradajky, hrozienka, fenikel, probiotický jogurt a domáce bylinky. 

Okrem toho existuje aj kopec overených rád, ktoré vám pomôžu nadúvaniu predísť, alebo sa ho čo najrýchlejšie zbaviť. My sme pre vás zozbierali tie najúčinnejšie! 

Pri jedle sa nekecá!

Nie nadarmo nám maminy už odmala vraveli, že pri jedle sa nerozpráva. Táto formulka má svoj význam nie len z hľadiska etikety, ale i trávenia. Ak totiž hovoríte s plnými ústami, s jedlom zároveň prehĺtate i vzduch, ktorý prispieva k plynatosti.

Žuvačka osvieži dych, ale aj..

Napadlo vám niekedy, že obyčajná žuvačka a nafúknuté bruško majú k sebe veľmi blízko? Je síce super na osvieženie dychu, ale jej častým žuvaním sa do žalúdka dostáva značné množstvo vzduchu.

Predmenštruačný syndróm a menštruácia

Nadúvanie počas predmenštruačného syndrómu i počas menštruáci vraj trápi až 85 % žien. Dôvodom je zadržiavanie vody v tele, začo môže hormón kôry nadobličiek. Už naše prastaré mamy vedeli, že v tomto prípade sú najväčšími pomocníkmi čaje – najmä mätový, rumančekový alebo šalviový. 

Rýchla záchrana –  zázračný nápoj svetoznámej dietologičky

Dáma menom Cynthia Sass je svetoznámou odborníčkou na výživu. Je autorkou receptu „Sassy Water“ – prvej pomoci pri nadúvaní. Nafúknutého bruška vás vraj zbaví v priebehu 1 minúty, a to vďaka kombinácii zdravých prírodných ingrediencií, ktoré naštartujú trávenie. 

POTREBUJETE:

 • 2 l vody
 • 1 uhorka – nakrájaná na kolieska
 • 1 citrón – umytý a nakrájaný na kolieska
 • Kúsok očisteného čerstvého zázvoru
 • Hrsť mätových lístkov

Jogínska poloha dieťaťa

Pozícia dieťaťa sa nazýva tiež „Balasana“. Podieľa sa na zlepšení krvného obehu v oblasti bruška a je vlastne určitou formou masáže. Ako na to? Pohodlne si sadnite na päty, uvoľnite telo, predkloňte sa tak, aby ste sa rukami a čelom dotýkali zeme. Takto vydržte pár minút a nezabudnite zhlboka dýchať. Potom sa vystrite a cvik zopakujte.

Ahoj pohyb a sex, zbohom plynatosť!

Budeme sa opakovať, no už pri článku „5 overených rád, ktoré dostanú váš zadok do plážovej formy“ sme vám písali o tom, aký je nie len pohyb, ale i sex skvelý! Nemyslíme len z hľadiska fitness či pôžitku, ale i zdravia, konkrétne pri problémoch s nadúvaním. Len pohybom ako takým totiž rozhýbete svoje črevá. Skúste zumbu, jumping, aerobik, behanie či jednoducho len prechádzku na čerstvom vzduchu. No a spomínanému sexu sa nepoteší len vaša postava a bruško, ale najmä partner. No nie ☺? 

Veríme, že náš zoznam i rady padnú na úžitok, nezabúdajte však na to, že ak vaše problémy s nadúvaním pretrvávajú, bude lepšie, ak navštívite svojho lekára. Nič predsa netreba podceňovať.

Zdroj:

Foto: Heart image created by Katemangostar – Freepik.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Relleciga - Všetky práva vyhradené. ©2024Powered by RELLECIGA EUROPE
phone-handsetcross-circle