Dátum zverejnenia: 21 júna, 2018

10 rajských pláží v Európe, o ktorých ste pravdepodobne netušili

Či už usilovne študujete, alebo zarezávate v práci, oddych si zaslúži každý z nás. Nič len vy, vaša milovaná polovička alebo kamarátka, panenská príroda, biely piesok a priezračne čistá voda. Jednoducho dovolenka snov. A verte či nie, za takýmto dokonalým miestom nemusíte cestovať na Male Divy a ani rozbiť prasiatko s celoživotnými úsporami. Na nasledujúcom zozname, ktorý sme si pre vás starostilvo pripravili, nájdete TOP 10 pláží Európy, ktoré sú pripravené poskytnúť vám bezchybnú dovolenku. A viete, čo je na nich najlepšie? Po prvé – na preplnené pláže sťa talianske Bibione či chorvátske Zrće zabudnite, po druhé – na tieto rajské miesta aj kameňom dohodíte. Chystajte kufor, ideme na to!

via GIPHY

1. Dhermi (ALBÁNSKO)

Albánsko si povesť medzi dovolenkovými destináciami ešte len buduje, preto je teraz ten správny čas, aby ste krajinu, ktorá skutočne má čo ponúknuť, prebádali skôr ako húfy turistov. Ak ste ešte nepočuli o Albánskej riviére, mali by ste to rýchle napraviť. Práve tu sa totiž rozprestiera očarujúca pláž Dhermi, nachádzajúca sa v rovnomennej dedinke len s 1800 obyvateľmi. Tyrkysovo modrú vodu Iónskeho mora a kamienkovú pláž s ideálnou hĺbkou vody si okamžite zamilujete. Odporúčame preskúmať poblíž sa hrdo týčiacu Pirátsku jaskyňu a pokochať sa krásou miestnych kláštorikov a kostolov.

2. Isola Bella (SICÍLIA, TALIANSKO)

Osamelá pláž na pokojnom a odľahlom ostrovčeku – snáď vám ani nemôžeme dať viac, ako prezradiť toto drahocenné tajomstvo. Isola Bella sa nachádza na Sicílii, v blízkosti historického mestečka Taormina a už samotný preklad názvu, Prekrásny ostrov, predpovedá, že budete mať dočinenia s naozaj rozprávkovým miestom. Potvrdzuje to aj fakt, že miestna pláž bola zaradená do prvej desiatky najkrajších pláží nielen v Taliansku, ale i v Európe. Požičajte si čln a strávte deň šnorchlovaním, plávaním, či opaľovaním sa na jednom z mála neobjavených kútov Talianska. No a večer okúste romantickú atmosféru pobrežných sicílskych reštaurácií, s nezabudnuteľným čarom a vôňou.

3. Monopoli (APÚLIA, TALIANSKO)

V podmanivom Taliansku ešte na chvíľočku zostaneme. Mestečko s názvom, pod ktorým si mnohí z nás zrejme predstavia len známu spoločenskú hru, si dovolíme do tohto zoznamu doplniť na základe vlastných skúseností. Nachádza sa v juhovýchodnej časti Talianska, v turistami nepoškvrnenom regióne Apúlia (tal. Puglia). Ak zadáte do Google názov tohto mesta, sme si istí, že viac nebudete potrebovať presviedčať. Pláže s bielo-žltastým pieskom a azúrovou vodou obklopuje na jednej strane historické pobrežie a na strane druhej útesy a jaskyne. Zabudnite na to, že v miestnych reštauráciách, tavernách a baroch, vsadených do historických budov, začujete slovenský, český alebo nebodaj ruský jazyk. Dovolenka v tomto historickom mestečku z vás jednoducho aspoň na krátky okamih urobí (takmer) nefalšovaného Taliana. Malebné uličky, vôňa croissantov, usmievajúci sa starčekovia na lavičkách, zvuk cinkajúcich bicyklov či taliansky temperament a chuť do života, ktorá si razom podmaní i vás, také je milované Monopoli.

4. Melide (ŠPANIELSKO)

Španielske atlantické pobrežie si doposiaľ nezískalo toľko pozornosti a slávy ako jeho protiľahlý stredomorský sused, kde je najväčším lákadlom Barcelona. Táto oblasť má však rovnako zaslúžený podiel na kráse, no s jedným rozdielom – bez zástupov turistov. Vašu pozornosť by sme chceli upriamiť na piesočnatú pláž s názvom Melide. Nachádza sa v krásnom meste Pontevedra. Táto chránená prírodná oblasť je lemovaná troma majákmi a navštevovaná len málo ľuďmi. Ach sa chcete vyblázniť pri surfovaní a pokochať sa neopísateľným výhľadom na ostrovy Cíes, neváhajte a okúste tento rok Španielsko tak, ako ho pozná len málokto.

5. Fuerteventura (KANÁRSKE OSTROVY, ŠPANIELSKO)

Skôr, ako sa prehupneme do druhej polovice nášho zoznamu, radi by sme na okamih zastali aj v Španielsku, konkrétne na Kanárskych ostrovoch. Ich druhý najväčší ostrov nesie názov Fuerteventura a v tomto rebríčku jednoducho nesmie chýbať. Dlhé piesočnaté pláže, blankytné more a pre zábavy chtivých nočné kluby, diskotéky a fiesty s nezameniteľnou španielskou energiou – i tak možno charakterizovať Fuerteventura. Ak máte obavy, že sa vám tento raj na Zemi podarí zočiť len vďaka tučnejšej kôpke eur, zadržte. V týchto dňoch sa sem chystá napríklad aj známa slovenská travelhackerka Janka, ktorá si vyskladala 7-dňový pobyt s ubytovaním i spiatočnou letenkou za parádnych 260 eur. A bonus – v cene je výlet aj na susedný ostrov Lanzarote, ktorý rovnako odporúčame všetkými desiatimi. 

6. Saharun (CHORVÁTSKO)

Chorvátsko je domovom nie len kľúčových scén seriálu Game of Thrones či českých turistov v sandáloch, ale i najkrajších pláží Európy. Ak už máte dosť ostrova Pag a slávnoslávnej párty pláže Zrće, skúste tento rok pre zmenu navštíviť pláž s názvom Saharun. Nachádza sa na ostrove Dugi Otok, v blízkosti dedinky Veli Rat, ktorá vás uchváti vznešeným majákom. Biele okruhliaky na dne oceánu a bezoblačná obloha predurčujú, že voda na tomto magickom mieste skutočne pripomína kryštál.

7. Praia de Ursa (PORTUGALSKO)

Praia de Ursa – osamotené, ba až nepoškvrnené, dychberúce miesto, ktoré je však určené len pre málokoho. Dôvod? Verejnou dopravou nie je dostupné, dokonca aj svoje auto musíte nechať obďaleč a ďalej pokračovať pešo. Na úžitok padnú i pevnejšie, turistické topánky. Mnoho cestovateľov z portálu TripAdvisor vo svojich skúsenostiach píše, že hodinová túra je síce miestami náročnejšia, no rozhodne stojí zato. V okamihu, ako zočíte túto pláž, opadnú z vás všetky starosti a ďalej vás bude „trápiť“ len hrejivý piesok medzi prstami a majestátne útesy, hrdo stojace na oboch stranách tejto krásnej zátoky. 

8. Plage de Saleccia (KORZIKA, FRANCÚZKO) 

Titulom „horšie dostupná“ sa po portugalskej Praia de Ursa môže pochváliť aj francúzska pláž Plage de Saleccia. A tak ako i v predošlom prípade, aj táto skrytá pláž si vyžaduje dávku úsilia na to, aby ste sa dočkali vytúženej odmeny. Snáď nikde ako v tomto kúte Korziky nie je nasledujúce pravidlo pravdivejšie: ak nemáte k dispozícii čln, budete musieť prejsť cez púšť, aby ste zočili jednu z najkrajších pláží v Európe. Kilometer dlhé pobrežie, tvorené oslňujúco bielym pieskom, lemuje tyrkysové more. Jediný zvuk, ktorý tu začujete, nie sú potmavší predajcovia náramkov či kokosov, ale ľubozvučný spev cvrčkov.

9. Voutoumi (GRÉCKO, ANDIPAXOS)

Andipaxos, najmenší z Iónskych ostrovov, je blaženosť sama o sebe. Piesok, pripomínajúci farby mesiaca v splne, indigovo-modrá voda, okolité skalnaté útesy a príjemné, útulné taverny – taká je pláž Voutoumi, ktorá je súčasťou severného cípu Andipaxos. Zaujímavosťou je, že na tomto ostrovčeku žije len 30 až 100 stálych obyvateľov. Hustej premávky, hlučného centra či húfov obchodov sa preto báť nemusíte. Má to však i jeden háčik. Tento ostrovček je tak malý, že ubytovanie prakticky nenájdete. Máme však pre vás jedno tajomstvo – na Airbnb sa niekoľko príjemných súkromných apartmánov predsa len skrýva.

10. Patara (TURECKO)

S dĺžkou takmer 18 kilometrov je Patara údajne najdlhšou plážou Turecka. V porovnaní s mnohými menšími blízkymi plážami sa jej však našťastie podarilo uchrániť pred húfmi turistov so selfie paličkami. Stalo sa tak hneď z dvoch dôvodov. Jednaj je to vďaka ruinám starobylého mesta, po ktorom je pláž pomenovaná, druhak vďaka roztomilým miestnym obyvateľom, vzácnym druhom korytnačiek, ktoré na pláž prichádzajú klásť vajíčka. 50 kilometrov od pobrežia možno v diaľke uvidieť ostrov Rhodos a povieme ti, pohľad na západ slnka týmto smerom, cez rozsiahlu piesočnatú pláž, to naozaj stojí za zbalenie kufrov.

Zdroj: Instagram

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Relleciga - Všetky práva vyhradené. ©2024Powered by RELLECIGA EUROPE
phone-handsetcross-circle